İçeriğe Geç

Telif hakları her türlü fikri emek ile meydana getirilen ürünler üzerinde hukuken sağlanan haklardır. Bu konuya ilişkin olarak dikkat edilmesi gereken noktaların başında telif haklarının doğduğu an gelmektedir. Telif hakları soyut bir nitelik taşımaktadır. Telif haklarının doğması için tescile gerek olmadığı gibi bu haklar eserin üretilmesiyle birlikte doğmaktadır. Yine bir eserin yayınlanmasında kullanılan kanal da önem taşımaktadır. Çünkü bir eserin kitap olarak yayımlanması ile televizyonda ya da internet ortamında yayımlanması arasında hukuki prosedürler de farklılık arz etmektedir.
Türkarslan Hukuk ekibiyle birlikte telif haklarına ilişkin süreçleri de yine müvekkilleri ile uyumlu ve sıkı bir ilişki içerisinde yürütmektedir. Mutlak bir hak olması sebebiyle herkese karşı bu hak ileri sürülebilmektedir. Ancak kamu düzeni, genel ahlak, kamu yararı gibi sınırlamaların getirilebilecek olması da hukuki süreçler başlatılmadan önce ekip tarafından dikkate alınan konulardır.  Diğer yandan telif haklarına hangi ülkenin hukukunun uygulanacağının tespit edilmesi de bir başka önemli konudur. Çünkü bu hak uluslararası bir nitelikte kazanabilmekte ve telif haklarına ilişkin koruma hangi ülkeden talep ediliyorsa somut olaya o ülkenin hukuku uygulanmaktadır.
Türkarslan Hukuk, lisans alınması ile telif ücretleri konusunda müvekkilin faaliyet yürüttüğü alanı ve ileride doğabilecek riskleri de öngörerek hareket etmektedir. Müvekkiller birlikte anılan hususlara ilişkin kararlar alındıktan sonra müzakere görüşmelerine başlanır. Akabinde sözleşmeler hazırlanır ya da tadil edilir, akdedilir. Tüm bu aşamalarda müvekkilinin yanında olduğu gibi sözleşmelere aykırılık hallerinin tespitinde de tazminat taleplerinde de müvekkillerine hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
 Türkarslan Hukuk ekibi uyuşmazlıkların çözümü aşamasında imkan bulunması halinde ve müvekkilin daha kısa sürede haklarına ulaşabilmesi için dava ve icra kanalı yolunu en son çare olarak kullanmaya özen göstermektedir. Alternatif ve önleyici hukuk prosedürleri ön planda tutulmaktadır.

Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Çerez Politikası hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.