İçeriğe Geç

Sinai Mülkiyet Kanunu’na göre markanın unsurları “Marka, bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir.” Şeklinde belirtilmiştir. Dikkat edildiği üzere marka oluşturabilecek hususlar kanunda geniş bir şekilde tasnif edilmiştir.
Marka, ticari şirketler başta olmak üzere marka sahipleri için son derece önemlidir. Bu aşamada Türkarslan Hukuk alanında uzman ekibiyle birlikte markanın oluşturulmasından korunmasına kadar her aşamada müvekkillerine hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
Türkarslan Hukuk, bir markanın meydana getirilmesi aşamasında müvekkile yürüttüğü faaliyet alanına en uygun olan markayı seçmesi konusunda destek olmakta ve ileride müvekkil aleyhinde marka hakkına tecavüz olarak nitelendirilebilerek müvekkilin sorumluluğunun doğmasına neden olacak her durum en başından değerlendirilmektedir. Çünkü bir markaya yönelik olarak yapılacak her saldırı müvekkil şirketin diğer tüm iş ve işlemlerini olumsuz etkileyebilecektir. Bu kapsamda Türkarslan Hukuk, markanın belirlenmesinden başvurusuna, yenilenmesinden marka yayımına ve karara itiraza kadar müvekkillerine danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
Marka hakkının korunması konusunda Türkarslan Hukuk ekibi müvekkillerine risk analizleri konusunda bilgi vermekte ve müvekkillerin markalarını çok daha geniş kitlelere duyurabilmeleri için takip etmeleri gereken yöntemlerle de ilgili olarak danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Marka uyuşmazlıklarına ilişkin olarak başta marka hükümsüzlüğü, haksız rekabet, marka hakkına tecavüz davaları olmak üzere yine Türk Patent ve Marka Kurumu kararlarının iptali talepli davalarda da müvekkillerini temsil etmektedir.
Türkarslan Hukuk ekibinin temel amaçları müvekkillerinin haklarına kısa sürede en doğru sonucu alacakları şekilde ulaştırmak olduğu için yine alternatif çözüm yöntemlerini ön plana çıkartarak hukuki süreci yönetmektir.

Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Çerez Politikası hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.