İçeriğe Geç

Gelişen teknoloji ile uyumlu halde değişen ve gelişen tohumculuk sektörü, kendine has yapısı ile hukukun özel alanlarında birisi olarak var olmaktadır.
 
Özellikle teknolojik gelişmeler ışığında spekülasyonların bolca yer aldığı Tohumculuk Hukukuna dair ana mevzuat 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu’dur. Bu kanuna göre, mevzuatın amacı bitkisel üretimde verim ve kaliteyi yükseltmek, tohumluklara kalite güvencesi sağlamak, tohumluk üretim ve ticareti ile ilgili düzenlemeleri yapmak ve tohumculuk sektörünün yeniden yapılandırılması ve geliştirilmesi için gerekli olan düzenlemeleri gerçekleştirmektir. Yine bu mevzuat tarla bitkileri, bağ-bahçe bitkileri, orman bitki türleri ve diğer bitki türleri çoğaltım materyaline ait çeşitlerin ve genetik kaynakların kayıt altına alınması, tohumlukların üretimi, sertifikasyonu, ticareti, piyasa denetimi ve kurumsal yapılanmalar ile ilgili düzenlemeleri kapsamaktadır.
 
Kendisine özgü bir yapısı olan tohumculuk hukukunun etkin olarak kullanılması sektörde yer alan tüm aktörlerin güvence altında olmasını ve dahası ülkemizde tohumculuk sektörünün güvenle ilerlemesini ve büyümesini sağlayacaktır.
 
Türkarslan Hukuk tarafından, Tarım alanında yer alan tüm paydaşların üye olduğu ve yasayla kurulan birliklere hukuk müşavirliği hizmeti verilmekte olup bu alandaki tüm paydaşların haklarının titizlikle korunması için çalışmalar yapılmaktadır.
 
 

Size daha iyi bir hizmet deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Çerez Politikası hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.